facebook
^Back To Top

 • 1 Leżajsk
  Widok z wieży telefonicznej na Sąd i osiedle Staszica i Kołłątaja.
 • 2 PKP
  Ciuchcia wjeżdżająca na peron w Leżajsku
 • 3 Osiedle
  Widok na osiedle z kominem w tle
 • 4 Leżajsk
  Przemarsz Orkiestry ul. Mickiewicza przy Ogródku Jordanowskim i Szkole Muzycznej
 • 5 Dom Kultury
  Występ chóru przed Domem Kultury w ramach Wojewódzkich Eliminacji "Artama 78"

- Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta -

  

Chasydzi w Leżajsku na 230 (231) rocznicy śmierci cadyka - 18-20.03.2016 r.

 Chasyd z Torą w Leżajsku  Chasydzi w ohelu cadyka Elimelecha w Leżajsku

Przyjazd chasydów w tym roku rozciągnął się od  czwartku (16.03) i potrwa do wtorku (21.03). Od zachodu słońca w piątek (17.03) do zachodu słońca w sobotę (18.03), jak zwykle w te dni tygodnia trwał szabas, w którym uczestniczyło około 500-700 pobożnych chasydów. Apogeum przyjazdów pielgrzymów do Leżajska nastąpił w Sobotę po szabasie oraz w Niedzielę i Poniedziałek (18-19.03).

"...Jak co roku na cmentarz żydowski z ohelem Elimelecha Weissbluma, leżajskiego cadyka żyjącego w XVIII wieku przybędą pielgrzymi. W ohelu (po hebrajsku namiot) mieści się kamienny grób Elimelecha, ponadto znajdują się tam także dwie macewy, syna cadyka Eleazara oraz jego wnuka Naftalego..."

Podobnie jak od wielu lat do Leżajska przybyło kilka tysięcy chasydów z całego świata z Europy Zachodniej, Środkowej i Wschodniej oraz USA i Izraela. Przyjechali aby pomodlić się przy grobie cadyka i zostawić karteczki (kwitełech) ze spisanymi modlitwami i prośbami do Elimelecha, by wstawił się za nimi przed Najwyższym. Jak zwykle modlitwie towarzyszyły kołysanie ciała, tańce, śpiewy oraz ucztowanie. Dla obsługi przybywających pielgrzymów w pobliżu leżajskiego kirkutu i przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Leżajsku powstały kompleksy tymczasowych budynków i namiotów. Powstały pierwszy budynek centrum chasydyzmu nieopodal kirkutu również został wykorzystany do przyjęcia pielgrzymów, jak i dotychczasowa siedziba Fundacji Chasydzi Leżajsk Polska przy ul. Studziennej.
"Na marginesie warto dodać, że zaplanowane są następne obiekty wspomnianego centrum wraz z zapleczem modlitewnym, konferencyjnym, hotelowym, parkingowym, powstaną najprawdopodobniej już w najbliższych latach. Według tych planów wybudowane zostaną kolejne budynki, min. jednego na zakupionej działce obok kirkutu, drugi w miejscu zaplanowanego wyburzenia obecnego obiektu modlitewno-hotelarskiego czyli dawnej łaźni. Ten nowy budynek (który powstanie w miejscu dawnej łaźni) zostanie nadbudowany i najprawdopodobniej połączony z ostatnio wybudowanym....". Informacje o planach dotyczących rozbudowy pochodzą od Henryka Ślandy pracownika Fundacji Chasydzi Leżajsk Polska. 
Podczas tegorocznego jorcajtu (rocznicy śmierci cadyka Elimelecha) przybyło wielu ważnych rabinów (m.in. z Brooklynu, Ukrainy, Izraela), a ponoć nawet kilku cadyków. W poniedziałek 20.03 do Leżajska przyjechało sporo młodzieży żydowskiej, która również uczestniczyła w obchodach rocznicy śmierci cadyka Elimelecha.

 Wprowadził: Marian Matkowski 

Menu

Copyright © 2013. PDDM  Rights Reserved.